Dogfrisbee

Historie dogfrisbee

Dogfrisbee se poprvé objevilo v USA v 70. letech minulého století. Do Evropy se však dostalo mnohem později a do České republiky proniklo vlastně až v roce 2006, kdy pár nadšenců v čele s Jakubem Štýbrem založilo DiscDog klub České republiky. Od té doby stále přibývá lidí, kteří pochopili, jak se dá krásně užít čas se svým čtyřnohým miláčkem.

 

Co je to dogfrisbee?

Velmi zjednodušeně řečeno - jedná se ho házení disku psovi, který se snaží se ve více či méně akrobatických polohách disk zachytit. Dogfrisbee je založeno na kořistnickém pudu, přetahování a radosti z aportování. Tyto činnosti jsou zde základem. Důležité je nic neuspěchat a psa v žádném případě netrestat, vždy jen odměnit za dobrý výkon, případně být neutrální. Nejde-li to dnes, půjde to příště. Nespěchat, netlačit na pilu. Zde platí mnohonásobně, že méně je více.  

 

(Ne) náročnost

Velkou výhodou dogfrisbee je nenáročnost na prostor a vybavení. Stačí vlastně jen rovný pokud možno travnatý plácek a do začátků pár stokorun na disky. K tomu samozřejmě spousta chuti a odhodlání chtít se naučit něco nového a hlavně se toho nebát. Na druhou stranu je potřeba zdůraznit, že zde je na prvním místě spolu s úžasnou zábavou také zdraví psa. Berme zřetel na to, že mu pohybem chcete prospět a ne uškodit.

Takže zdraví pejska je potřeba upřednostňovat a hlídat. Před každou hrou řádně protáhnout a zahřát svaly a hlavně se nepouštět do zbytečně náročných a pro začátečníky nebezpečných situací. Samozřejmě je ideální, když se páneček chytne někoho zkušeného, kdo mu ukáže základní hody. V současné době lze navšívit různé Dogfrisbee semenáře, kde vám proškolené osoby vysvětlí, co a jak.

Pokud si chcete jen tak hrát, stačí vám naučit se slušně jeden hod a vystačíte si s ním navždy. Ale jak k této hře jednou přičichnete, tak se snadno stane, že vás to zcela pohltí.  Hra je v závodním pojetí  vhodná pro border kolie, australské a belgické ovčáky a spoustu dalších atleticky stavěných psů. 

 

Jen tak si hrát 

Pokud jste přesvědčeni o tom, že si budete jen tak hrát, tak vám vlastně stačí naučit se jeden hod. Nejjednodušší je určitě backhand. Pokud pochopíte, že je o mnoho lepší nejdříve se naučit slušně házet a až pak to zkoušet se psem, tak si ušetříte spoustu času. Toto se snadno píše, ale opravdu to tak udělá málokdo. Každý si chce zkusit, jestli to jeho psa bude bavit.  Zezačátku si vůbec neuvědomíte, že ´vaše hody jsou velmi nebezpečné. Hodně vysoké, kolísající, s nevypočitatelným směrem. Pes se bude snažit lapnout disk za každou cenu. Bude dopadat jen na zadní nohy a do různých pokřivených poloh a na nejméně vhodná místa. Toto je nejrychlejší cesta do pekla. Ještě jste ani nezačali a už porušujete základní pravidlo - Zdraví pejska především.  

 

Disky

V běžných kamenných obchodech na vhodné disky moc nenarazíte. Dají se koupit různé napodobeniny, ale ty jsou bohužel většinou z nevhodného materiálu, mají nízkou životnost, větší možnost poranění psa, špatné letové vlastnosti. Proto je vhodnější nakupovat na internetu.  

Drtivá většina vhodných disků na dogfrisbee pochází z USA. Firma Wham-O (Frisbee fastback standard, Flex a Super Flex), Hyperflite (Competition Standard, FrostBite a SoftFlite) nebo HERO - firma sice Japonská, ale vyrábí také v USA (Air 235, Xtra 235). Tím je často daná i jejich cena. I když v poslední době příznivý kurz dolaru snížil i cenu disků prodávaných u nás. Běžné závodní disky se dají pořídit od cca 80 do 150 Kč. Mají velmi dobré letové vlastnosti a snadno se s nimi naučíte dobře házet. .

 

 

 Závody 

Závodní disciplíny

 Závodní disciplíny se rozdělují na distanční soutěže

  • Super MiniDistance
  • TimeTrial
  • Dog Dartbee
  • Quadruped)
  • Freestyle

 

 Pravidla 

  • Super MiniDistance 

Hřištěm je obdélník o minimálních rozměrech 37 x 64 m. Uprostřed je cca 5 metrů široká bonusová zóna a hříště je dále rozděleno na jednotlivé mety:

 

 

Délka v Yardech (metrech)

Chycení na zemi (body)

Chycení na zemi v bonusové zóně (body)

Chycení ve výskoku (body)

Chycení ve výskoku v bonusové zóně (body)

Více než 10 (9,1 m)

1

1,5

1,5

2

Více než 20 (18,3 m)

2

2,5

2,5

3

Více než 30 (27,4 m)

3

3,5

3,5

4

Více než 40 (36,6 m)

4

4,5

4,5

5

 

Na absolvování disciplíny máte 90 vteřin a počítá se 5 nejlepších hodů. Je jedno, jestli stihnete 5 nebo 10 hodů, vždy se počítá jen 5 nejlepších.

 

 

  • TimeTrial

Je to kombinace rychlosti a přesnosti. K dispozici máte jeden disk. Pro splnění a dokončení soutěže je potřeba předvést dva hody dlouhé 20 Yardů (18,3 m ). Pes musí disk chytit ve vzduchu za touto metou v co nejkratším čase. Limit pro splnění je jedna minuta.

  •  DogDartbee

Jedná se o hod disku na cíl - terč tvořený třemi kružnicemi. Střed je od základní čáry vzdálen 18,3 m.

 

Průměry kružnic jsou následující:
1. (vnější) kružnice - průměr 6,5 metru   (10 bodů) 
2. kružnice - průměr 4,5 metru                (30 bodů)
3. kružnice - průměr 2,5 metru                (50 bodů)
4. střed - průměr 50 cm                              (100 bodů)

Hodnotí se přední nohy psa v místě doteku země po chycení disku. Pokud je každá noha v jiné zóně, platí ta s nižším bodovým ohodnocením. Výjimkou je střed, kde stačí dotek pouze jedné nohy. 

 

  • Quadruped

Pravidla přesně dle DiscDog klubu:

 

Kvalifikační kolo

Každý soutěžící má jeden pokus (bez psa). Započítávají se pouze hody, které dopadnou do vyznačeného hřiště. Soutěžící, jejichž disk dopadl mimo vyznačenou plochu, budou v kvalifikaci klasifikováni jako s 0 metry.

 

Semifinále

Počet finálových skupin oznámí pořadatel před započetím soutěže. Dle počtu startujících je možné vytvořit 3-5 skupin.
Podle výsledků kvalifikace se týmy rozdělí do semifinálových skupin. Tým s nejkratším hodem v kvalifikaci startuje první v 1. skupině, tým s druhým nejkratším hodem startuje první ve 2. skupině atd. Nejlepší týmy pak startují ve skupinách jako poslední. Z každé semifinálové skupiny postoupí jeden finalista.

 

Kolo "poslední šance"

Všechny týmy, které nepostoupily ze semifinálových skupin přímo do finále, mají šanci utkat se v kole „poslední šance" o jedno finálové místo. Každý tým má jedno regulérní kolo (3 hody) v obráceném pořadí kvalifikace.

 

Finále

Finále se dle počtu semifinálových skupin účastní 4-6 týmů a probíhá stejně, jako semifinálová skupina (set). První kolo tedy rozhodne o medailistech, druhé kolo o 3. místě a třetí kolo o 1. a 2. místě.

 

Hřiště

Hřiště pro Quadruped musí být minimálně 40 metrů široké a soutěžícím musí být umožněn alespoň 75 metrů dlouhý hod.

 

  • Freestyle

Tato disciplína je nekorunovanou královnou dogfrisbee. Jedná se o sestavu dlouhou 90 -120 vteřin, při které hraje hudba. Hodnotí se odděleně pes, hráč, tým a úspěšnost.

flipUNL

 

Pes - měl by vykazovat neustále zaujetí hrou, předvádět rozmanité způsoby „aportování" a také zcela ovládat a kontrolovat svoje tělo.

 

Hráč - měl by ukázat co nejširší spektrum hodů, využívat pokud možnou celou hrací plochu, jednotlivé triky provádět v návaznosti na sebe (plynule). Sbírání disků ze země během sestavy by mělo být v pohybu, vhodně zakomponované, nemělo by rušit.

 

Tým - měl by předvést co největší množství ze 7 prvků (triků) - přeskoky přes tělo hráče, odrazy od těla hráče, chycení psa hráčem ve výskoku, společný pohyb, míjení, práci na dálku,  složený prvek v rychlém sledu. Do skóre se započítávají čtyři nejlépe provedené prvky. Takže někdo může zařadit pouze tento počet triků. Vše je na uvážení hráče a jeho rozhodnutí, které prvky oba dobře ovládají a mohou je pěkně a bezpečně předvést.

 

Úspěšnost - poměr počtu hozených a chycených disků.

 

 

Soutěže

V ČR pořádá DiscDog klub celosezónní pohárovou soutěž DOG CHOW DiscDog Cup.  Soutěž je rozvržena do šesti víkendových klání, z nichž se každému do konečného výsledku započítávají čtyři nejvydařenější podniky. Jedním z nich je i mistrovství České republiky. Na všech soutěžích je vždy také silná mezinárodní účast.

 

 

 

 

Zdroj textu:

Mattystaf: Chovatelská stanice. [online]. 2012 [cit. 2012-03-02]. Dostupné z: https://www.matystaff.cz
+ vlastní úpravy